Ünlü Şarkıcı Mustafa CECELİ okulumuzda


Açıklama: Şarkıcı Mustafa Ceceli, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) hayata geçirdiği "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Projesi"ne destek için öğrencilerle bir araya gelerek kamu spotu çekti.
Kategori: Haberler
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2015
Geçerli Tarih: 22 Mayıs 2019, 15:57
Site: Başka Bir Okul Mümkün
URL: http://www.baskabirokul.com/haber_detay.asp?haberID=281


Projenin kamuoyuna duyurulması ve kamu spotlarının çekimi amacıyla Polis Amca Ortaokulu'nda düzenlenen toplantıya, MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, şarkıcı Mustafa Ceceli eski okul Müdürü ve Proje Koordinatörü Mete Kızılkaya ile Proje Asistanı ve FİFA Hakemi Ali Palabıyık katıldı.

Kurt, burada yaptığı konuşmada, ilköğretim kurumlarına devam oranlarının artırılması için kamu spotu çalışması için bir araya gelindiğini belirtti.

Kamu spotunda kendilerine destek veren Ceceli'ye teşekkür eden Kurt, Ceceli'nin desteğiyle devam oranının artacağına inandığını söyledi.

-"Çocukların sistem içinde devamlılığını sağlamak için başlattık"

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık, ilköğretim kurumlarında devam oranlarının artırılmasını amaçladıklarını, çocukların okula ve eğitime düzenli şekilde devam etmeleri için projenin önemli olduğunu dile getirdi.

MEB'in ilkokulda ve ortaokulda kayıt oranlarıyla ilgili sorununun bulunmadığını belirten Kocabıyık yüzde yüze yakın okullaşma oranı olduğunu söyledi. Buna rağmen devamda sıkıntı yaşadıklarını, çocukların sistem içinde devamlılığını sağlamak için de böyle bir proje başlattıklarını ifade eden Kocabıyık, projeyle devamsızlık yapan yapma riski taşıyan çocukları sistemle tespit etmeye, izlemeye yönelik müdahaleler gerçekleştireceklerini kaydetti. 

Proje faaliyetlerinin 12 ilde sürdürüldüğünü belirten Kocabıyık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının projenin paydaş olduğunu bildirdi. 

Ankara'nın pilot iller arasında yer almadığını ancak Polis Amca Ortaokulu'nun "dezavantajlı" okullardan biri olduğunu hatırlatan Kocabıyık, okuldaki öğretmenlerin çalışmalarının çocukların hayatlarında değişiklikler yaptığını vurguladı. Okulda futbol, cirit, judo, buz hokeyi takımı kurulması sayesinde çocukların okula severek geldiklerine işaret eden Kocabıyık, ciritte Türkiye 2'ncisi olan öğrencinin bu okulda okuduğunu belirtti.

-"Eğitim ancak devamla ve devamlılıkla mümkün"

Kamu spotunda gönüllü olarak yer alan şarkıcı Mustafa Ceceli, projede yer alan birçok ilde konser verdiğini dile getirerek, oradaki çocukların bu tür etkinliklere nasıl özlemle baktığını ve katıldığını bildiğini söyledi.

Oradaki yaşam şartlarının zorluğuna değinen Ceceli, "Gerçekten eğitim şart diyorsak eğitim ancak devamla ve devamlılıkla mümkün" dedi.

Kendisinin de 3 yaşında bir çocuğu olduğunu hatırlatan Ceceli, farkındalık oluşturmak için kamu spotunda ve böyle bir projenin içinde yer almaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Ankara'da doğup büyüdüğünü, Çinçin Mahallesi'nin nasıl bir yer olduğunu bildiğini anlatan Ceceli, burada yapılan başarılı çalışmaların önemini vurguladı. 

Konuşmaların ardından Müsteşar Yardımcısı Kurt, okul kütüphanesine kitap hediye etti. Ceceli ise öğrencilerle sohbet etti, okul bahçesinde fotoğraf çektirdi.
x